Anasayfa

Branşlar > Tenis

Türk Tenisi kulübümüz sporcularının hızlı yükselişleriyle uluslar arası arenada sesini daha çok duyurmaya başladı. 2012 tenis sezonunda Çağla Büyükakçay, Başak Eraydın, İpek Soylu, Melis Sezer, Cem İlkel gibi genç tenisçilerimiz uluslar arası turnuvalarda finallerde yer alarak kazandıkları puanlar ile uluslar arası sıralamamalarda basamakları koşar adımlarla tırmandılar.

Başak Eraydın 18 Yaş Avrupa Ferdi Tenis Şampiyonasında Şampiyonanın 4 numaralı seri başı Çek Petra Uberalova ile Final oynayarak, AVRUPA İKİNCİSİ oldu ve Türk Tenis tarihine altın harflerle geçti. Bununla birlikte, Başak 2012 sezonunda, 7 ITF Pro-Circuit ve 1 Büyükler Türkiye Şampiyonluğu elde ederek 2012 sezonunda WTA sıralamasını 384ncü sırada tamamladı.

Cem İlkel, 2012 sezonunda ITF Juniors turnuvalarında elde ettiği başarılar ile ITF Junior sıralamasında 71nci sıraya kadar yükseldi. Wimbledon Juniors’da ve ITF Junior US Open GA’da sporcumuz İpek Soylu 3. turda korta çıkarak dünyanın ilk 16 Junior oyuncusu arasında olduğunu kanıtladı ve 2012 sezonunu ITF Junior sıralamasında 44ncü sırada tamamladı.

Çağla Büyükakçay 29 Ekim-04 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen $25000 ITF Women’s Cumhuriyet Kızları turnuvasında teklerde Finalistliği elde etti ve bu turnuvada 8 yıl aradan sonra bu başarıyı gerçekleştiren ilk sporcu oldu. Sporcumuz ayrıca katıldığı diğer 25000dolarlık ITF Women’s turnuvalarında teklerde 3 finalistlik ve çiftlerde bir şampiyonluk elde etti. Çağla, 2012 WTA sıralamasını 186ncı sırada tamamladı.

Uluslararası başarıların yanı sıra, Türkiye Tenis Federasyonu’nun (TTF) düzenlediği ulusal turnuvalar sonunda kulübümüz tenisçileri, teklerde 34 şampiyonluk, 30 finalistlik, 60 yarı finalistlik elde etmişler,  çiftlerde ise 55 şampiyonluk, 19 finalistlik kazandı, 90 kez de yarı finalde mücadele etti. 14, 16, 18 yaş ve büyükler kategorisinde 11 sporcumuz Milli Takımlarda yer alırken, büyük bayan takımımız Tenis Liginde Türkiye Şampiyonu oldu. 12 Yaş Takım Şampiyonasında Erkek Takımımız Şampiyon, Kız Takımımız 3ncü; 14 Yaş Takım Şampiyonasında da Kız Takımımız Şampiyon olurken Erkek Takımımız 2nciliği elde etmiştir.

© 2010 Enka Spor Kulübü. Her Hakkı Saklıdır.