null
ATLETİZM

2016 Sezonunda,

Atletizm branşında 69’u milli, 372 lisanslı, 119’u yetiştirme aşamasında olmak üzere toplam 491 aktif sporcumuz bulunmaktadır. Enka Spor Kulübü her yıl altyapıda yetiştirmek üzere Sarıyer bölgesinden ve civarındaki okullardan binlerce çocuk arasından seçmeler yapmaktadır. Modern tesisleriyle atletizm branşında Türkiye’ye model olarak gösterilen kulübümüzde sadece İstanbul’dan değil yurdun her yerinden sporcular yetiştirilmektedir.

2016 sezonunda Uluslar arası Büyük Organizasyonlarda;

Brezilya’da gerçekleşen 31. Yaz Olimpiyat Oyunlarında, 19 sporcumuz Atletizm branşında ülkemizi temsil etti.  5000m ve 10000m’de ülkemizi temsil eden çifte Avrupa Şampiyonu ünvanlı atletimiz Yasemin Can, Olimpiyat Rekorunun kırıldığı ve ilk 3 derecenin de eski rekordan daha iyi olduğu 5000m finalinde 14:56.96’lık derecesi ile Olimpiyat 6ncısı olurken, Dünya Rekorunun yenilendiği 10.000m finalinde de 30:26.41’lik derecesi ile Avrupa U-23 Yaş Rekorunu yenileyerek Olimpiyat Yedincisi oldu. Kulübümüz sporcuları İzzet Safer-Jak Ali Harvey-Emre Zafer Barnes’dan Kurulu 4x100m Milli takımımız; 38.30’luk derecesi ile Türkiye Rekoru kırarak 10ncu oldu. 100m Yarı Finalinde piste çıkan sporcumuz Jak Ali Harvey10.03lük derecesi ile 10uncu oldu. 10.000m erkekler finalinde ise sporcumuz Polat Arıkan gerçekleştirmiş olduğu 27:35.50’lik kişisel en iyi derecesi ile 13ncü oldu.

12-13 Mart tarihlerinde Romanya’da gerçekleşen 16.Avrupa Atmalar Kış Şampiyonası’nda sporcumuz Emin Öncel, 23 Yaş Altı Kategorisinde Cirit Atma branşındaki 72.64m’lik atışı ile Avrupa 3ncüsü olarak Bronzmadalyanın sahibi oldu.

24 Nisan tarihinde Yenikapı-Eyüp arasında yapılan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nu milli atletimiz Ali Kaya, iki dünya rekortmeninin önünde Türkiye ve Avrupa U23 rekoru kırarak kazandı.

Başarılı sporcumuz Emel Dereli, 06 Mayıs tarihinde gerçekleşen IAAF Diamond Lig’in Doha etabında 3ncü olurken 18.57m ile Kendisine ait 23 Yaş Altı ve Büyükler Türkiye Rekorunu da yeniledi.

Kulübümüz sporcuları Emre Zafer BarnesJak Ali Harveyİzzet Safer’in yer aldığı erkek bayrak milli takımımız, 04 Haziran tarihinde Slovakya’nın Samorin kentindeki yarışmada 38.69’luk sonucuyla Türkiye rekorunu da 0.10 saniye aşağıya çekti.

11-12 Haziran tarihlerinde Erzurum’da gerçekleşen 2.Uluslararası Sprint Kupası’nda 4x100m erkek bayrak takımımızda yer alan sporcularımız Emre Zafer Barnes-Jak Ali Harvey – İzzet Safer, Türkiye’nin tüm zamanlardaki en iyi derecesini 0.4 saniyeye yakın geliştirerek 38.31’e indirdi. 26 yaşındaki milli sprinterimiz Jak Ali Harvey ise, 4×100 takımının 38.31’lik müthiş performansına katkı verdikten iki saat sonra çıktığı 100 metre mücadelesinde finişe 9.92’lik süper bir dereceyle geldi ve kendisine ait Türkiye rekorunu da 10 saniyenin altına indirdi. Jak Ali, 0.9 artı rüzgarla koşulan yarışta 9.92’lik derece yaparak dünya sıralamasında da dördüncü sıraya yerleşti. Bu performans ayrıca, tüm zamanlarda Türkiye topraklarında koşulan en iyi 100 derecesi olmanın yanında, Avrupa’da tarihin en hızlı altıncı performansı oldu.

02-03 Temmuz tarihlerinde Bolu’da gerçekleşen Balkan Gençler Şampiyonasında sporcumuz Mikdat Sevler, 110m Engelli branşında 13.82’lik derecesi ile Gençler Türkiye Rekorunu yenileyerek Balkan Şampiyonu oldu.

06-10 Temmuz 2016 tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 12 madalya ile rekor kıran Milli Takımımızda sporcularımız 8 ferdi madalya, 1 de takım madalyası kazandılar. Yasemin Can 5000m ve 1000mde çifte altın madalyaya uzanırken 10000m’de 23 Yaş Altı Avrupa Rekorunu kırdı, altınmadalyalı bir başka ismimiz 10000m’de Polat Arıkan oldu. Gümüş madalyaları 100m’de Jak Ali Harvey, 10000m’de Ali Kaya, Yarı Maraton’da Kaan Özbilen ve 3000m Engelli’de Aras Kaya kazanırken, Bronzmadalya Gülle Atma’da Emel Dereli ile geldi. Ayrıca Sultan Haydar’ın 11nci olduğu yarı maraton kadınlar branşında Türk takımı takım sıralamasında 3ncü olarak bronz madalya kazandı. Madalyaların yanı sıra; Uzun Atlama’da Melis Mey 5nci, Üçadım Atlama’da Şeref Osmanoğlu’da 6ncı olarak Milli takımımıza puan kazandıran sporcular arasında yer aldı.

14-17 Temmuzda Tiflis’de gerçekleşen Yıldızlar Avrupa Atletizm Şampiyonasında, 400m Erkeklerde yarışan sporcumuz Mahsum Korkmaz gerçekleştirmiş olduğu 47.69 saniyelik derece ile Avrupa 3ncüsü oldu.

19-24 Temmuz tarihleri arasında Polonya’nın Bydgoszcz kentinde düzenlenen Gençler Dünya Şampiyonasında kulübümüz sporcularından Emin Öncel Cirit Atma branşında Dünya 4ncüsü olurken, Fatma Arık 3000m de Dünya 10ncusu ve 1500m’de Dünya 11nciliğini elde etti.

2016 sezonunda Kulüplerarası Türkiye Ligleri ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında;

Avrupa Atletizm Birliği (European Athletics) ile Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğinde Mersin’de düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası A Grubu yarışmalarında ülkemizi erkeklerde temsil eden takımımız AVRUPA ŞAMPİYONU oldu. Kulübümüz, 1975 yılından beri düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasının en üst liginde şampiyon olan ilk Türk takımı unvanını aldı. 20 farklı branşın 10’unu birincilikle tamamlayan kulübümüz, 82 puan ile şampiyonluğu kucakladı.

Kulüpler Arası 16 Yaş Altı Türkiye Ligi: 21-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenen Spor Toto 16 Yaş Altı Kulüplerarası Türkiye Şampiyonasında yarışan kız ve erkek takımlarımız 2016 sezonunda da Türkiye Şampiyonuolarak ünvanlarını korumuşlardır.

Kulüpler Arası Yıldızlar Türkiye Ligi: Erkeklerde 19 ve Kızlarda 18 yarışma sonunda kulübümüz erkek takımı 207 puanla, kız takımı ise 191 puan ile ikinci oldu.

Kulüpler Arası Gençler Türkiye Ligi: Ankara’da gerçekleşen Turkcell Kulüplerarası Gençler Ligi Finalinde, kulübümüz genç atletizm takımı 2015-2016 sezonunu 2ncilikle tamamladı.

Süper Lig: 03-04 Eylül 2016 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen Turkcell Süper Lig Final yarışmalarında kulübümüz erkek ve kız takımları Şampiyon oldu. Kulübümüz böylelikle, lig tarihinde erkeklerde 9ncu, kızlarda ise 14ncü Şampiyonluğunu ilan etti.

Antrenörlerimiz

Dursun Tepeyurt Duygu Ç. Altan Fatih Şener Hasan Özbakır
Bayram Pehlivan Feride S. Güner Alper Yüksel Fausto S. Ribeiro

2016 Sezonunda Sporcularımız Tarafından Yenilenen Türkiye Rekorları;

Adı-Soyadı Branş Derece Yarışma / Yer Tarih Rekor
Mikdat Sevler 110m Eng. 13.79 Olimpik Baraj Yarışmaları / Ankara 30.07 GTR
110m Eng. 13.82 U20 Balkan Şampiyonası / Bolu 02.07 GTR
110m Eng. 13.84 U20 Balkan Şampiyonası / Bolu 28.06 GTR
60m Engel 8.01 Salon Olimpik Baraj Yarışmaları / Ataköy 07.02 GSTR
60m Engel 7.98 Salon Olimpik Baraj Yarışmaları / Ataköy 13.02 GSTR
60m Engel 7.91 Turkcell Gençler ve Büyükler Türkiye Şamp. / Ataköy 20.02 GSTR
60m Engel 7.88 Minsk Gençler Salon Şampiyonası / Belarus 27.02 GSTR
Yasemin Can 3000m 9:03.01 Turkcell Gençler ve Büyükler Türkiye Şamp. / Ataköy 20.02 U23STR
10000m 31:30.58 Spor Toto 10.000m TR Şamp. Ve Olimpik Baraj Yrş. / Mersin 01.05 U23ER
10000m 30:26.41 Olimpiyat Oyunları / Rio De Janerio 05.08 U23ER-U23TR
10000m 31:12.86 Avrupa Şampiyonası / Amsterdam 06.07 U23ER-U23TR
10000m 31:30.58 Spor Toto 10km Türkiye Şampiyonası / Mersin 01.05 U23ER-U23TR
15K 47.50 38.Vodafone İstanbul Maratonu 13.11 U23ER
Emel Dereli Gülle Atma 17.72 TAF Kupası Salon Atletizm Yrş. / Ataköy 06.02 U23STR
Gülle Atma 18.07 Turkcell Gençler ve Büyükler Türkiye Şamp. / Ataköy 21.02 U23STR
Gülle Atma 18.36 İstanbul Atletizm Kupası Yarışmaları / Ataköy 25.02 U23STR-STR
Gülle Atma 18.34 Nurullah İvak Atmalar Türkiye Şampiyonası / İzmir 30.04 U23TR
Gülle Atma 18.57 Turkcell Küçükler (U14) Festivali Yarı Final Yrş. / Kocaeli 06.05 U23TR-TR
Batuhan Altıntaş 400m 46.83 Salon Olimpik Barajları / Ataköy 09.01 U23STR-STR
400m 46.55 Indoor Track and Field Vienna / Viyana 30.01 U23STR-STR
200m 21.33 Turkcell Gençler ve Büyükler Türkiye Şamp. / Ataköy 20.02 U23STR
300m 32.76 Olimpik Baraj Yarışmaları / Ankara 30.07 U23TR
Emre Zafer Barnes

İzzet Safer

Jak Ali Harvey

4x100m 38.30 Olimpiyat Oyunları / Rio De Janerio 05.08 TR
38.31 Uluslararası Sprint-Bayrak Kupası / Erzurum 11.06 TR
38.69 PTS Yarışmaları / Slovakya 04.06 TR
Mesure Tutku Yılmaz Sırıkla Atl. 3.90 Turkcell Yıldızlar ve U16 Salon TR Şamp. / Ataköy 23.01 YSTR
Sırıkla Atl. 3.90 U20 Türkiye Şampiyonası / Bolu 28.06 YTR
Şeref Osmanoğlu Üçadım Atl. 16.61 Ukrayna Salon Şampiyonası / Ukrayna 25.02 TR
Üçadım Atl. 16.85 Turkcell Süper Lig 1.Kademe Yrş. / Mersin 23.05 TR
Emin Öncel Cirit Atma 77.35 Seyfi Alanya Atmalar Kış Şamp. / Mersin 13.02 GTR
Cirit Atma 79.42 U20 Türkiye Şampiyonası / Bolu 28.06 GTR
Emre Dalkıran Uzun Atl. 7.55 Turkcell Gençler ve Büyükler Türkiye Şamp. / Ataköy 20.02 GSTR
Uzun Atl. 7.56 Minsk Gençler Salon Şampiyonası / Belarus 20.02 GSTR
Mahsum Korkmaz 400m 48.54 International Gugl Games / Linz 12.02 YSTR
4x100m 41.74 U18 Balkan Şampiyonası / Sırbistan 02.07 YTR
Fatma Arık 3000m StplCh 10:11.33 Sadi Gülçelik Anma Yarışmaları / Enka 20.08 GTR
Şevval Özdoğan 4x400m 4:05.49 2020 Olimpik Eğitim Kamp Test Yarışı / Ataköy 04.02 YSTR
Edanur Kılıç 4x100m 46.35 Uluslararası Sprint-Bayrak Kupası / Erzurum 11.06 YTR-GTR
Jak Ali Harvey 100m 9.92 Uluslararası Sprint-Bayrak Kupası / Erzurum 11.06 TR
Ali Kaya Yarı Maraton 1:00.16 Vodafone İst. Yarı Maratonu 24.04 U23ER-TR
Tuğba Güvenç 3000m 9:22.76 Salon Olimpik Barajları / Ataköy 17.01 U23STR
Metin Doğu Yüksek Atl. 2.20 Salon Rekor Deneme / Ataköy 24.12 GSTR
İshak Mert Şen

Emrah Bozkurt

4x200m 1:31.00 Salon Rekor Deneme / Ataköy 25.12 YSTR-GSTR-STR
Batuhan Altıntaş

Halit Kılıç

4x400m 3:02.22 Uluslararası Sprint-Bayrak Kupası / Erzurum 11.06 TR

 

TR: Türkiye Rekoru                      YTR: Yıldızlar Türkiye Rekoru                                  STR: Salon Türkiye Rekoru

GTR: Gençler Türkiye Rekoru   U23STR: 23 Yaş Altı Salon Türkiye Rekoru         GSTR: Gençler Salon Türkiye Rekoru

2016 SEZONUNDA MİLLİ TAKIMLARDA YARIŞAN SPORCULARIMIZ

Kızlar Erkekler
1.Azize Altın 15.Merve Menekşe 1.Abdurrahman Gediklioğlu 15.İzzet Safer 29.Oğuzhan Ülger
2.Burcu Yüksel 16.Mervenur Demir 2.Ali Kaya 16.Jak Ali Harvey 30.Polat Kemboi Arıkan
3.Buse Arıkazan 17.Meryem Akda 3.Aras Kaya 17.Kaan Kigen Özbilen 31.Ramazan Kara
4.Eda Nur Kılıç 18.Meryem Çanakçı 4.Aykut Ay 18.Mahsum Korkmaz 32.Ramazan Naşal
5.Elçin Kaya 19.Mesure Tutku Yılmaz 5.Batuhan Altıntaş 19.Mehmet Güzel 33.Sedat Barış Ala
6.Elif Polat 20.Özlem Kahraman 6.Can Özüpek 20.Mert Çiçek 34.Serkan Gözel
7.Elif Taş 21.Selenay Bati 7.Emin Öncel 21.Mikdat Sevler 35.Sinan Ören
8.Elif Yıldırım 22.Serpil Koçak 8.Emre Dalkıran 22.Muammer Demir 36.Süleyman Bekmezci
9.Emel Dereli 23.Sultan Haydar 9.Emre Zafer Barnes 23.Murat Gündüz 37.Şeref Osmanoğlu
10.Esmanur Alkaç 24.Tuğba Danışmaz 10.Ercüment Olgundeniz 24.Mustafa Ceyran 38.Tarık Langat Akdağ
11.Göksu Nur Cömertoğlu 25.Tuğba Güvenç 11.Eşref Apak 25.Mustafa Güneş 39.Uğur Aziz Günaydın
12.Hande Nur Güler 26.Yasemin Can 12.Halil Akkaş 26.Mustafa Ortakabakçı 40.Ümit Sungur
13.Karin Melis Mey 27.Zeynep Baş 13.Halit Kılıç 27.Necati Er 41.Ümit Tan
14.Kıvılcım Kaya Salman 14.Hüseyin Atıcı 28.Oğuzhan Özdayı 42.Yiğit Yeşilçiçek

İLGİLİ SAYFALARA

Bakalım