null

SPOR VE

SAĞLIK KONTROLLERİ

Sporda başarısızlığımızın birinci nedeni düzenli ve spor hekimliği bilgisine dayalı sağlık kontrollerinin olmamasıdır…

Spora başlamadan önce genel tıbbi muayene ve kondisyon testleri, branşların seçilmesinde gerekli kondisyon, kas gücü ve dayanıklılığı ölçümleri, ile antropometrik ölçümler, profesyonellerin kondisyon kontrolleri ile müsabaka öncesi yapılan testler ve spor yaralanmalarının tedavi ve kontrolleri şeklinde olmalıdır.

Spora ilk başlayacak çocuklarda soruşturma ile genetik ve doğuştan gelen hastalığın olup olmadığı araştırılır. Bu ana kadar geçirdiği hastalıklar tespit edilir. Spor yapmasına engel bir hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılır.

Bunları ortaya koyacak genel tıbbi muayeneler ve laboratuar testleri yapılır. Bunların yanında vücut ölçümleri alınarak hangi tür spora yönlendirilmesinin daha uygun olacağı tespite çalışılır. Bu ön muayenelerden sonra kondisyon testlerine alınır.

Kondisyon testlerinde kalp ve damar sistemi, solunum sistemi tetkikleri ile reaksiyon zamanına bakılır ve kan analizleri yapılır. Ergobisiklet ile veya yürüyen bantlarla organizmaya yük verilerek kalbin cevabı, kan basıncındaki değişiklikler ölçülür. Gerektiği zaman maksimum oksijen tüketimi tespit edilerek sporcunun kondisyonu hakkında karar verilir. Noksan parametreler tespit edilir. Elde edilen bütün veriler antrenöre anlatılır. Bu dönemden sonra spor hekimi ile antrenör birlikte çalışmalıdırlar. Antrenör sporcunun kondisyonunu geliştirince antrenman programlarını spor hekiminin muayene ve araştırma sonuçlarına göre düzenleyerek uygular. Uygulamanın sporcu üzerindeki etkileri ikinci kondisyon testi ile belirlenerek antrenman programlarının etkinliği belirlenir.

İstanbul Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde bu tür kondisyon testleri uygulanmakta ve az da olsa bu testlerin sonuçları antrenörlerle birlikte incelenmektedir. Sporcularımızın hem genel sağlığına hem de spor başarılarına katkıda bulunmaktadır. Uzun yıllardan beri bu merkezde yapılan testlerden örnek vermek gerekirse;9-15 yaş grubu yüzücülerimizin kontrollerde akciğer kapasitelerinin gelişmediği tespit edildi. Antrenörlerle birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda akciğer kapasitelerini genişletici kas egzersizleri yapılması kararına varıldı ve uygulamalar sonucu akciğer kapasitelerinde artış ve başarıda yükselme elde edildi. Ve yine bir diğer örnek de yüzücülerimizde boğaz kültürü taramaları yapılarak bazı sporcularda beta hemolitik streptokok tespit edildi. Sporcular tedaviye alınarak endokardit, nefrit ve romatizma tehdidinden korundu.

Birçok sporcuda hemoglobin miktarı ve alyuvar sayıları düşük bulundu. Bunlar gerek diyet düzenlemeleriyle, gerekse ilaçlarla normale getirildi. Testlerin sonucunda parazit şüphe edilenlere gerekli muayeneler yapılarak parazit tespit edilenler tedaviye alındı. Bu satırlarda sayamayacağımız kadar çok tıbbi değerlendirmelerle sporcular bu hizmetlerden yararlandılar.

Sonuç olarak,bilimin sağladığı çağdaş olanaklardan yararlanarak,bir yandan sağlığımızı korurken diğer yandan da sportif performansımızı arttırabiliriz.
Hepinize sağlıklı ve başarılı spor hayatı dilerim.

Dr.Kaya LİVANELİOĞLU