null
TENİS

Gelecek Gençlerindir!

ENKA Spor Kulübü “Gelecek Gençlerindir” sloganı ile yola çıkmıştır. Bu amaçla; binlerce çocuğun fikren ve bedenen üstün özelliklerle donatılması için, kulüp takımları ve spor okullarında kaliteli bir eğitim sistemi uygulanmakta ve Türk sporuna her yıl pek çok genç yetenek kazandırılmaktadır.

21 Nisan 1983 tarihindeki kuruluşundan bugüne kadar 9.147 lisanslı sporcu yetiştiren kulüpte şu an aktif olarak 1.472’si lisanslı, 432’si alt yapı olmak üzere 1.904 sporcu, branşlarında uzman antrenörler gözetiminde çalışmalarını sürdürmekte olup, ulusal ve uluslararası müsabakalarda kulübü ve Türkiye’yi temsil etmektedir.

2023 Sezonunda Uluslararası Büyük Organizasyonlarda;

DAVIS CUP

Davis Cup World Group I Play-Off’larında, ENKA sporcuları Altuğ Çelikbilek, Cem İlkel ve Sarp Ağabigün’ün yer aldığı ve kaptanlığını ENKA kulübünün Pro Tenis Baş Antrenörü Bora Gerçeker’in yaptığı A Milli Tenis Erkek Takımı Slovenya ile karşılaştı.
ENKA Kulübünün ev sahipliğinde gerçekleşen ve tenis severlere üst düzey tenis izleme imkanın sunulduğu Davis Cup’ın ilk tekler maçında Altuğ Çelikbilek Sebastian Dominko’yu 6-2, 6-3,  ile ve Cem İlkel ise Bor Artnak’ı 6-2, 7-6 (7-5) ile mağlup ederek Türkiye’yi Slovenya karşısında 2-0 öne taşıdı. Kritik çiftler maçında ise Cem İlkel/Altuğ Çelikbilek, Sebastian Dominko/Blaz Rola’yı 7-5, 4-6 ve 6-4 mağlup ederek, skoru 3-0 yaparak Türkiye’nin Dünya Grubu I’e yükselişini garantiledi.

 

BILLIE JEAN KING CUP

ENKA sporcularından Çağla Büyükakçay, İpek Öz ve Zeynep Sönmez’in bulunduğu A Milli Kadın Takımı, Billie Jean King Cup’ta Avrupa/Afrika Grup I’i 6’ıncı sırada tamamlayarak gruptaki yerini korudu.

 

BILLIE JEAN KING CUP JUNIOR TURNUVALARINDA

02-04 Ağustos 2023 tarihlerinde Rodos’ta düzenlenen Billie Jean King Cup Junior’da ENKA sporcularından İrem Kurt’un yer aldığıı Milli Takım turnuvayı 5’inci sırada tamamladı.

 

WTA VE ATP CHALLENGER TURNUVALARINDA

  • ENKA sporcusu Zeynep Sönmez, Slovenya’da düzenlenen WTA 125 turnuvası Zavarovalnica Sava Ljubljana’da ikincilik elde etti. Zeynep bu başarısı ile WTA düzeyinde bir turnuvada teklerde finale ilerleyen en genç Türk raket oldu.
  • ENKA sporcusu Cem İlkel Bulgaristan’da düzenlenen ATP 250 turnuvası Sofia Open’da 6 numaralı seri başı dünya 45 numarası Max Purcell’i 6-3, 4-6, 6-4 yenerek ATP Tour düzeyindeki ilk çeyrek finaline yükseldi. Cem ayrıca bu başarısıyla bu seviyedeki bir turnuvada çeyrek finale yükselen üçüncü Türk oldu.
  • ENKA sporcusu Cem İlkel İsviçre’de gerçekleşen Lugano Challenger Turnuvası’nı ikinci olarak tamamladı.
  • ENKA sporcusu Sarp Ağabigün ve partneri Ergi Kırkın, Antalya’da düzenlenen ATP Challenger turnuvası Megasaray Hotels Open’ı ikinci olarak tamamladı.
  • Macaristan’da düzenlenen ATP Challenger Kiskut Open’da final oynayan ENKA sporcusu Sarp Ağabigün ve partneri Ergi Kırkın çiftlerde finalist oldu.

ITF WOMENS & MENS TURNUVALARI

  • ENKA sporcusu Ayla Aksu, Hollanda’da düzenlenen ITF W60 Amstelveen Women’s Open’da partneri Ena Kajevic ile ve uluslararası W60 Bodrum turnuvasında partneri Harriet Dart ile çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Çağla Büyükakçay ve partneri Lina Gjorcheska Letonya’da düzenlenen ITF W60 Liepaja turnuvasında finalist oldu.
  • İsveç’te gerçekleşen W40 Ystad turnuvasında finalde karşılaştığı Astra Sharma’ yı 6-1/6-3’lük skor ile geçen ENKA sporcusu İpek Öz W40 düzeyindeki ilk Şampiyonluğunu kazandı.
  • ENKA sporcusu Çağla Büyükakçay Bulgaristan’da düzenlenen ITF turnuvası W40 Favorit Open’da 2’nci oldu.
  • ENKA sporcusu Zeynep Sönmez elemelerden geldiği W40 Tallinn turnuvasının finalinde 1 numaralı seri başı Viktoria Kuzmova’yı 7-6, 3-6, 6-3 mağlup ederek şampiyon oldu.
  • ENKA sporcusu Ayla Aksu ITF tarafından Tunus’ta düzenlenen W25 Monastir Magic Tour by Fitt uluslararası tenis turnuvasında finalist, İsveç’te düzenlenen ITF turnuvası W25 Malmö’yü finalist oldu.
  • ENKA sporcusu İpek Öz İsveç’te düzenlenen ITF turnuvası W25 Bastad turnuvasını finalist olarak tamamladı.
  • ENKA sporcusu Doğa Türkmen, 9-15 Ocak 2023 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşen W15 Uluslararası Tenis Federasyonu Turnuvası’nda partneri Ayşegül Mert ile, W15 Antalya Uluslararası Tenis Turnuvası’nda partneri Nataia Siedliska ile ve Romanya’da düzenlenen ITF Turnuvası W15 Buzau’da partneri Vittoria Modesti, şampiyon olur ken W15 Antalya turnuvasında partneri Amelie Van Impe ile çiftlerde finalist oldu.
  • W15 Caloundra turnuvasında ev sahibi ülkeden Stefani Webb’i 6-2, 7-5 yenen Melisa Ercan, profesyonel düzeyde üst üste 3’üncü şampiyonluğuna ulaştı. Melisa ayrıca ITF W15 Norges la Ville trunuvasında 1 numaralı seri başı Amelie Van Impe’yi mağlup ederek profesyonel kariyerinin ilk tekler şampiyonluğuna ulaştı. W15 Monastır turnuvasında ise finalde karşılaştığı Beatrice Stagno’yu set vermeden 6-3/6-3 skorla yenen ENKA sporcusu Melisa Ercan kazandığı bu kupa ile W15 seviyesinde üst üste ikinci şampiyonluğunu elde etmiş oldu.
  • ENKA sporcusu Başak Eraydın Antalya’da düzenlenen ITF W15 turnuvasında ve ITF tarafından düzenlenen W15 turnuvasında partneri Sonja Zhiyenbayeva ile çiftlerde finalist oldu.
  • Antalya’da düzenlenen ITF W15 turnuvasında ENKA sporcularından Başak Eraydın ve Leyla Nilüfer Elmas çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Cem İlkel, İspanya’da gerçekleşen M25 Roda de Bara uluslararası tenis turnuvasında finalist oldu.
  • ITF serisi turnuvalarından M25 Antalya Uluslararası Tenis Turnuvası’nda ENKA sporcusu Cengiz Aksu ve partneri Mert Naci Türker ile, ITF Turnuvası M15 Monastır’da partneri Chirag Duhan ile ve M25 Antalya Turnuvası’nda partneri Mert Özdemir ile çiftlerde finalist oldu. Cengiz ayrıca Antalya M15 ITF Turnuvası’nda partneri Gökberk Sarıtaş ile çiftlerde şampiyon oldu.
  • Antalya’da düzenlenen M15 uluslararası tenis turnuvasında ENKA sporcusu Tuna Altuna çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Sarp Agabigün Gürcistan’da düzenlenen ITF M15 turnuvasında partneri Grigoriy Lomakin ile ve M15 Antalya Uluslararası Tenis Turnuvası’nda partneri Denolly Corentin ile çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcuları Cengiz Aksu ve Tuncay Duran Mısır’da gerçekleşen M15 Sharm Elsheikh Turnuvası’da çiftlerde final oynadı.

ITF JUNIOR TURNUVALARINDA

  • ENKA sporcusu Melisa Ercan, Avustralya’da düzenlenen J300 Traralgon Turnuvası’nda şampiyon oldu.
  • ENKA sporcusu Kerem Yılmaz; ITF Junior J200 turnuvasında partneri Bruno Kokot ile çiftlerde finalist, İstanbul’da gerçekleşen J100 Soul Cup’ta teklerde şampiyon ve çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu İrem Kurt; Antalya’da düzenlenen ITF J60 turnuvasında teklerde ve çiftlerde finalist, Lübnan’da düzenlenen J60 Damaour ITF turnuvasında tek kızlar ve çift kızlarda şampiyon oldu.
  • ENKA sporcusu Melih Anavatan; Lübnan’da düzenlenen ITF J60 Turnuvası’nda teklerde finalist, Lübnan’da düzenlenen ITF turnuvası J60 Damaur’da çiftlerde şampiyon, Bulgaristan’da düzenlenen J30 Pazardzhik Uluslararası Tenis Turnuvası’nda çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Deniz Turan Kulübümüzün ev sahipliğinde gerçekleştirilen ITF J60 Uluslararası Tenis Turnuvası’nda ve partneri Maja Pawelska ile ve İzmir’de düzenlenen ITF Junior J30 Turnuvası’nda çiftlerde şampiyon, Arnavutluk’ta düzenlenen J30 seviyesindeki ITF turnuvasında çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Nehir Ertan İran’da düzenlenen ITF Junior J30 turnuvasında çiftlerde finalist, Lübnan’da düzenlenen ITF turnuvası J60 Damaur’da teklerde finalist, İzmir’de düzenlenen ITF Junior J30 Turnuvası’nda çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Mars Argun Kosova’da düzenlenen ITF turnuvası J30 Peja’da partneri Egemen Karaman ile şampiyon ve Kuveyt’te bulunan Rafael Nadal Academy’de düzenlenen ITF J30 turnuvasında Peter Verno ile çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA Sporcuları Ege Topbaş ve Ozan Avanoğlu İran’da düzenlenen ITF turnuvası J30 Tahran’da çiftlerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Baran Sivaslı İran’da düzenlenen ITF turnuvası J30 Karaj’da teklerde finalist oldu.
  • İstanbul’da düzenlenen J30 seviyesindeki ITF Juniors turnuvası Soul Cup’ta ENKA sporcularından;
    • Melih Anavatan tek erkeklerde şampiyon
    • Ayşe Bal ve Nehir Ertan çift kızlarda finalist oldu.
  • İstanbul’da düzenlenen J30 seviyesindeki ITF Juniors turnuvası Soul Cup’ta ENKA sporcularından;
    • Melih Anavatan tek erkeler 2’ncisi,
    • Mustafa Ege Şık – Baran Sivaslı çift erkekler 2’ncisi,
    • Ayşe Bal – Ezgi Çağıl Özçelik çift kızlar 2’ncisi oldu.
  • ITF tarafından düzenlenen J30 seviyesindeki Matrix Optimum İstanbul Tenis Turnuvası’nda ENKA sporcularından;
    • Mustafa Ege Şık tek erkekler finalisti,
    • Deniz Turan tek kızlar finalisti,
    • Ezgi Çağıl Özçelik ve partneri Defne Ursan çift kızlar şampiyonu oldu.

TENNIS EUROPE ve DİĞER ULUSLARARASI TURNUVALARINDA

  • ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık’ın yer aldığı 14 Yaş Erkek Milli Takımı TE Avrupa Kış Kupası’nda ilk karşılaşmada İtalya’yı 3-0 yenerek yarı finale yükseldi. Büyük Britanya’ya 2-1 yenilen Ay-yıldızlılar Almanya ile üçüncülük için mücadele etti. 14 Yaş Erkek Milli Takımı Almanya’yı 2-0 yenerek turnuvayı Avrupa 3’üncüsü olarak tamamladı.
  • Avrupa’nın 14 ve 16 yaş ve altı en iyi performans gösteren erkek ve kız sporcularının katıldığı Monte-Carlo Tennis Europe Junior Masters’ta ülkemizi temsil eden ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık şampiyonadaki performansıyla Avrupa 6‘ncısı oldu.
  • İsveç’nin başkenti Stockholm’de gerçekleşen ve 14 yaşta Avrupa’nın en iyi sporcularının katıldığı Süper kategori turnuvası Kungens Kanna & Drottningens Pris’e 7 numaralı seri başı olarak katılmaya hak kazanan ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık ilk sekize kalarak çeyrek final oynadı.
  • ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık ‘ın yer aldığı 14 Yaş Erkek Milli Takımı, Avrupa Yaz Kupası Finalleri’nde 2’nci olarak 07-12 Ağustos 2023 tarihleri arasında Çekya’da düzenlenecek olan ITF World Junior Tennis Finals turnuvasına katılmaya hak kazandı.
  • ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık ve takım arkadaşları Samim Filiz ve Kaan Işık Koşaner’in yer aldığı 14 Yaş Milli Takımı Çekya’da düzenlenen Dünya Kupası Finalleri’nde 5’inci oldu.
  • ENKA sporcusu Mustafa Ege Şık; İstanbul’da düzenlenen Tennis Europe Soul Cup turnuvasında tekler ve çiftlerde finalist, 14 yaşta 11 ülkenin yarıştığı kategori II- ITF/Tennis Europe Development Championships’te teklerde finalist, çiftlerde ise şampiyon, Portekiz’in Maia kentinde düzenlenen Tennis Europe turnuvası XXIX TAÇA INTARNATIONAL MAIA LOVEM 2023’te çiftlerde şampiyon, Paris’te gerçekleşen Tennis Europe kategori 1 turnuvası Open Stade Français 2023’te, teklerde yarı final oynarken, çiftlerde Alman partneri Eric Dylan Mueller ile şampiyon, İstanbul’da düzenlenen Tenis Europe kategori-2 turnuvası Soul Cup’ta teklerde finalist oldu.
  • ENKA sporcusu Melisa Ercan, Fransa Açık Tenis Şampiyonası’nda İlk turda Tatum Evans’ı 6-2, 6-3 ve ikinci turda Dünya 2 numarası Sara Saito’yu 6-7(4-7), 6-3, 6-3 yenerek üçüncü tura kadar yükselme başarısı gösterdi ve 3’üncü tura yükselen ilk Türk tenisçi oldu.
  • ENKA sporcusu Ayşe Bal; Şırnak’ta düzenlenen kategori 3 seviyesindeki 14 Yaş Tennis Europe turnuvası Cudi Cup’ta teklerde ve çiftlerde şampiyon, Datça’da düzenlenen Kategori-3 turnuvası 16&U Olive Farm Cup’ta çiftlerde şampiyon oldu.
  • ENKA sporcusu Uras Bodur Bakü’de düzenlenen kategori 2 Tennis Europe turnuvası Autumn Cup’ta teklerde finalist oldu.
  • Adana’da düzenlenen kategori-3 Tennis Europe turnuvasında ENKA sporcusu Leo Ozan Sheean teklerde şampiyon oldu.
  • ENKA sporcuları Ayşe Bal ve Lila Bodur Antalya’da gerçekleşen, kategori 3 Tennis Europe turnuvası, Ahmet Ergüden Cup’te çiflerde finalist oldu.
  • Tennis Europe kategori 3 turnuvası Sadi Gülçelik Cup’ta Ayşe Bal teklerde, çiftlerde ise yine Ayşe Bal ve Ezgi Çağıl Özçelik ikilisi şampiyon oldu.
  • Tennis Europe tarafından Datça’da düzenlenen Kategori-3 turnuvası 16&U Olive Farm Cup’ta ENKA sporcusu Leo Ozan Sheean çift erkeklerde finalist oldu.
  • İstanbul’da düzenlenen Tenis Europe kategori-2 turnuvası Soul Cup’ta ENKA sporcusu olurken Eren Kip ve partneri Yağız Yıldız şampiyon oldu.
  • Erzincan’da düzenlenen kategori-3 seviyesindeki Tennis Europe turnuvası Ergan Cup’ta ENKA sporcularından;
    • Ayşe Bal ve partneri Ecrin Lal Yavuz çift kızlarda şampiyon,
    • Leo Ozan Sheehan ve Eren Kip çift erkeklerde şampiyon oldu.
  • Ankara’da düzenlenen kategori-2 Tennis Europe turnuvası 14 Yaş Hitit Cup’ta ENKA sporcularından;
    • Mustafa Ege Şık tek erkeklerde 2’nci ve çift erkeklerde partneri Kaan Işık Koşaner ile şampiyon,
    • Ayşe Bal ve partneri Ecrin Lal Yavuz çift kızlarda şampiyon oldu.
  • İstanbul’da Tennis Europe tarafından düzenlenen kategori 3 turnuvası Soul Cup’ta ENKA sporcularından;
    • Ayşe Bal tek kızlarda finalist,
    • Eren Kip ve Partneri Mert Efe Zaim çift erkeklerde finalist oldu.

2023 Sezonunda Ulusal Şampiyonalarda;

İstanbul’da düzenlenen Büyükler Türkiye Tenis Şampiyonası’nda ENKA sporcularından;

  • Tek Kadınlar Türkiye Şampiyonu Başak Eraydın,
  • Tek Erkekler Türkiye 2’ncisi Cem İlkel,
  • Çift Kadınlar Türkiye Şampiyonu Başak Eraydın/Melis Sezer,
  • Çift Erkekler Türkiye Şampiyonu Cengiz Aksu/Tuncay Duran,
  • Çift Kadınlar Türkiye 2’ncisi Doğa Türkmen oldu.

 

İstanbul’da düzenlenen 18 Yaş Altı Türkiye Takımlar Tenis Şampiyonası’nda ENKA, Kızlarda 2’nci ve Erkeklerde 3’üncü oldu.

 

18-24 Aralık 2023 tarihlerinde TED Spor Kulübü’nde düzenlenen Türkiye Tenis Ligi Finalleri’nde ENKA, Kadınlarda Şampiyon ve Erkeklerde 2’nci oldu. ENKA sporcularından Çağla Büyükakçay, İpek Öz, Zeynep Sönmez, Ayla Aksu, Başak Eraydın, Melisa Sezer, Cem İlkel, Altuğ Çelikbilek, Sarp Ağabigün, Tuncay Duran, Cengiz Aksu ve Tuna Altuna katıldı.

 

 

2023 Sezonu Uluslararası Sıralamalarda;

Aralık 2023 tarihi itibarıyla; WTA & ATP ilk 1.000 sıralamasında Zeynep Sönmez (164), İpek Öz (242), Ayla Aksu (361), Çağla Büyükakçay (382), Başak Eraydın (943), Cem İlkel (255), Altuğ Çelikbilek (305), Tuncay Duran (892)

Aralık 2023 tarihi itibarıyla; ITF Junior ilk 1000 sıralamasında; Kerem Yılmaz (250), İrem Kurt (260), Melih Anavatan (460), Deniz Turan (777) ve Nehir Ertan (942)

Aralık 2023 tarihi itibarıyla; Tennis Europe ilk 1000 sıralamasında; Tennis Europe 16 Yaş’ta; Mustafa Ege Şık (21), Ayşe Bal (169), Çağan Çetin (238), Leo Ozan Sheehan (286), Nehir Ertan (428), Mustafa Ege Topbaş (487), Eren Kip (597) ve Lila Bodur (790), Tennis Europe 14 Yaş’ta; Ayşe Bal (32), Kemal Güner (553), Baran Ramazanoğlu (581), Cem Öztunç (691) ve Tayga Aşıkoğlu (937)

2023 SEZONUNDA MİLLİ TAKIMLARDA YER ALAN SPORCULARIMIZ;

Mehmet Cem İlkel Melih Anavatan
Altuğ Çelikbilek Leyla Nilüfer Elmas
İlhan sarp Ağabigün Kerem Yılmaz
Çağla Büyükakçay İrem Kurt
İpek Öz Mustafa Ege Şık
Zeynep Sönmez

İLGİLİ SAYFALARA

Bakalım