23.771 kişilik seyirci kapasitesiyle dünyanın en büyük tenis stadyumu niteliğindeki Arthur Ashe Stadyumu’nda dünya 16 numarası Çek Petra Kvitova karşısında Amerika Açık ikinci tur maçına çıkan Olimpik sporcumuz Çağla Büyükakçay, başa baş bir mücadele sergilediği buluşmadan 7-6, 6-3’lük setlerle mağlup ayrıldı.

New York’ta düzenlenen yılın son Grand Slam turnuvasına ev sahibi ülkeden Irina Falconi’yi geçerek başlayan Büyükakçay, güçlü rakibi önünde maça servis kırarak girse de üst üste yitirdiği üç oyunla 3-1 geriye düştü. 3-1’den sonra Kvitova, üstünlüğünü 5-2’ye taşıyıp set için büyük avantaj yakaladı. Set 5-2’ye geldiğinde Dünya eski 2 numarası solak Kvitova karşısında hanesine peş peşe üç oyun birden yazdıran Çağla, skoru 5-5’te dengeledi. Sonra ki iki oyunda taraflar servislerine tutunurken, setin düğümünü tie-break çözdü. 2011 ve 2014 Wimbledon zaferlerinin yanı sıra 2011’de İstanbul’un ev sahipliği yaptığı WTA Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Kvitova, üst üste kazandığı puanlarla açılış setini 7/2’lik tie-break neticesinde noktaladı.

İkinci setin İlk altı oyunda servis kırma yaşanmazken, gidişatı değiştiren taraf Kvitova oldu. Yedinci oyunda Büyükakçay’ın servisini kırarak 4-3 öne geçen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nın bronz madalyalı ismi, kalan iki oyunu da kazanarak seti 6-3’e getirdi.

Haftaya WTA 66.’sı olarak girip klasman rekorunu kıran Çağla, Flushing Meadows’taki mücadelesini Letonyalı Anastasija Sevastova ile ortaklık kurduğu çiftler kategorisinde sürdürecek. Büyükakçay/Sevastova ikilisi, perşembe günkü açılış turu maçında Polonyalı Alicja Rosolska ile Karadağlı Danka Kovinic’in oluşturduğu ekip ile karşılaşacak.