null
YÜZME

2017 yılında,

Yüzme branşında 406 aktif lisanslı sporcumuzun yanı sıra yetiştirme aşamasında olan 170 alt yapı sporcumuzla 576 sporcumuz 2017 yüzme sezonunda faaliyet göstermiştir. 2017 sezonunda 37 yüzücümüz milli takımlarda yer almıştır.

2017 sezonunda Uluslar arası Organizasyonlarda;

İsrail’de gerçekleşen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda sporcumuz Ümit Can Güreş, 50m Kelebek branşındaki 23.72sn’lik derecesi ile Gençler ve Büyükler Türkiye Rekoru ile GENÇLER AVRUPA ŞAMPİYONU olmuştur.

Baş Antrenörümüz Fatih Yıldırım ile antrenörümüz Orhan Mengi’nin milli takım antrenörü olarak görev aldığı Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda; sporcularımızdan Viktoria Zeynep Güneş, İmge Roza Erdemli, İskender Başlakov, Ümit Can Güreş, Ege Başer ve Berkay Ömer Öğretir ülkemizi temsil etmiştir.

Kariyerinde Gençler Avrupa Şampiyonluğu bulunan yükselen yıldızımız Ümit Can Güreş; Büyükler kategorisinde organize edilen Kısa Kulvar Avrupa Şampiyonasında 50m-100m kelebek ile 50m sırt ve 4x50m Karışık bayrak yarışmasında suya girdi. Toplamda 11 rekor ve ferdi kategoride Avrupa Beşinciliği ile yurda döndü.

50m kelebek branşında kendisine ait 17-18 ve Açık Yaş Türkiye Rekorlarını seçme, yarı final ve final serilerinde yeniledi. Sabah seansında gerçekleştirilen seçme serisinde 22.95 sn’lik rekor derecesi ile 9ncu sırada yarı final hakkını elde etti. Akşam seansı başında yüzülen yarı final serisinde ise rekoru 22.65sn’ye geliştirerek 5nci sıradan adını finale yazdırdı. Akşam seansının son yarışlarından olan Final de ise elde ettiği 22.56sn’lik üçüncü rekor derecesi ile AVRUPA BEŞİNCİSİ olma başarısını gösterdi. 1999 doğumlu sporcumuz finaldeki en genç sporcu olarak kariyerindeki önemli başarılarından birine daha imza attı.

Sporcumuz ayrıca 100m kelebek seçme serisinde elde ettiği 51.56’lık derecesi ile kendisine ait 17-18 ve Açık Yaş Türkiye Rekorunu, 50m sırt seçme serisinde de 24.24’lük derecesi ile 17-18 Yaş Türkiye Rekorunu yeniledi. Ayrıca Milli takımın yarıştığı 4x50m Karışık bayrak’da; seçme serisinde Ümit Can’lı takım 1:34.39 ile, finalde ise Ümit Can Güreş ve İskender Başlakov’lu takım 1:33.18’lik derece ile Açık Yaş Türkiye Rekorlarını yeniledi.

Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşen Multinations Gençler Yüzme Şampiyonasında 200m Kelebek branşında ülkemizi temsil eden sporcumuz İmge Roza Erdemli gerçekleştirmiş olduğu 2:14:75 sn’lik derecesi ile Multinations Gençler Rekoru ve 15-16 / 17-18 Yaş Türkiye Rekorlarını yeniledi ve 1nciliği elde etti. Ayrıca yer aldığı Genç Kız 4x100m Karışık bayrak takımı ile de 3ncü oldu.

Yunanistan’da gerçekleşen Multinations Yıldızlar Yüzme Şampiyonasında 100m Serbest branşında ülkemizi temsil eden sporcumuz Şevval Köseoğlu gerçekleştirmiş olduğu 58.82sn’lik derecesi ile 2nci olurken, yer aldığı Yıldız Kız 4x100m karışık bayrak takımı ile de 3ncü oldu.

Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleşen Dünya Okullararası Yüzme Şampiyonası’nda sporcumuz Ümit Can Güreş, 100m Kelebek branşında 54.15’lik derecesi ile ISF Dünya Yüzme Şampiyonası Rekorunu kırarak Şampiyon oldu.

Bakü’de düzenlenen 4.İslami Dayanışma Oyunlarında sporcumuz Ümit Can Güreş, 100m Kelebek branşındaki 53.02’lik derecesi ile Gençler Türkiye Rekorunu yenilerken; Viktoria Zeynep Güneş, 5 Altın (1’i Bayrak Yarışı) ve 1 Gümüş; İmge Roza Erdemli, 1 Bronz; Ege Başer, 2 Altın (1’i Bayrak Yarışı) ve 1 Bronz; Ümit Can Güreş, 1 Gümüş; Kaan Özcan, 1 Altın (Bayrak Yrş.), 1 Gümüş ve 1 Bronz; Batuhan Hakan, 1 Gümüş; Erge Can Gezmiş, 1 Altın (Bayrak Yrş.) ve 1 Gümüş, Samet Alkan, 1 Bronz; Ediz Yıldırımer 1 Bronz, Nezir Karap, 1 Altın (Bayrak Yrş.) madalya elde etmişlerdir.

6ncı FINA Dünya Gençler Yüzme Şampiyonasında sporcumuz Ümit Can Güreş, 50m Kelebek branşında Dünya 5ncisi, 100m Kelebek branşında da Dünya 8nciliğini elde etti.

2017 sezonunda Türkiye Yüzme Şampiyonalarında;

Kulüplerarası Gençler ve Açık Yaş Kısa Kulvar Türkiye Şampiyonası’nda Genç Erkeklerde Şampiyon olan yüzücülerimiz, Açık Yaş erkeklerde 2nci, Genç ve Açık Yaş kızlarda 3ncü olarak şampiyonayı tamamladılar.

Şube Kaptanı ve Antrenörlerimiz

Ender Kalpak               Can Dinç

Murat Naimoğlu          Sezar Algül

Tolga Çağatay             Gamze Şahin

Orhan Mengi              Örcün Toygun İşcan

Ayhan Koç                   Gizem Şişman Kayran

Metin Geyik

Şube Kaptanı

Levent Camuşcuoğlu

Baş Antenör

İsa Fatih Yıldırım

Kondisyonerimiz

Georgiy Lyshchik

Adı-Soyadı Branş Derece Havuz Yarışma Tarih Rekor
Ümit Can Güreş 50m Klb 23.72 50m Avrupa Gençler Şamp. 28.Haz 17-18 / 19+ Yaş TR
100m Klb 52.86 50m Dünya Gençler Şamp. 23.Tem 17-18 Yaş TR
100m Klb 53.02 50m 4.İslami Dayanışma Oyunları 13.May 17-18 Yaş TR
50m Klb 23.07 25m Türkiye Bireysel Kısa Kulvar Yüzme Şamp. ve Milli Takım Seçmeleri 5.Tem 17-18 / 19+ Yaş TR
100m Klb 51.56 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara 17-18 Yaş – Açık Yaş TR
50m Sırt 24.24 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara 17-18 Yaş TR
50m Klb 22.95 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara 17-18 Yaş / Açık Yaş TR
50m Klb 22.65 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara 17-18 Yaş – Açık Yaş TR
50m Klb 22.56 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara 17-18 Yaş – Açık Yaş TR
4x50m Krş. 1:34.39 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara Açık Yaş TR
100m Klb 50.83 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 17-18 / 19+ Yaş TR
200m Klb 1:56.19 25m Kulüplerarası Gençler ve Açık Yaş TR Şamp. 20.Ara 17-18 / 19+ Yaş TR
100m Klb-P 54.04 50m Oğuz Aslanoğlu Yüzme Yrş. 13.Nis 17-18 Yaş TR
100m Klb-F 53.43 50m Oğuz Aslanoğlu Yüzme Yrş. 13.Nis 17-18/19+ Yaş TR
50m Klb 24.11 50m Avrupa Gençler Yüzme Şamp. 28.Haz 17-18 Yaş TR
50m Klb 24.16 50m Avrupa Gençler Yüzme Şamp. 28.Haz 17-18 Yaş TR
İmge Roza Erdemli 200m Klb 2:11.19 25m Türkiye Bireysel Kısa Kulvar Yüzme Şamp. ve Milli Takım Seçmeleri 5.Tem 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:14.75 50m Multinations Gençler Şamp. 8.Nis Multinations GR ve 15-16 / 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:13.94 50m Oğuz Aslanoğlu Yüzme Yrş. 13.Nis 15-16 / 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:13.74 50m Avrupa Gençler Şamp. 28.Haz 15-16 / 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:13.61 50m Avrupa Gençler Şamp. 28.Haz 15-16 / 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:12.41 50m Turkcell Türkiye Yıldız-Genç ve Açık Yaş Milli Takım Seçme Yrş. 16.Kas 15-16 / 17-18 TR
200m Klb 2:09.55 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 15-16 / 17-18 Yaş TR
200m Klb 2:10.17 25m Baraj Geçme Yarışmaları 28.Eki 15-16 Yaş TR
Bora Çalış 4x100m Krş 3:54.30 50m EYOF 2017 24.Tem 15-16 Yaş TR
4x100m Krş 3:53.26 50m EYOF 2017 24.Tem 15-16 Yaş TR
Buse Topçu 800m Srb 8:37.58 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 17-18 / 19+ Yaş TR
Erge Can Gezmiş 200m Srb 1:45.15 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 19+ Yaş TR
Şevval Köseoğlu 4x100m Srb 3:50.89 50m EYOF 2017 24.Tem 15-16 / 17-18 Yaş TR
İmge Roza Erdemli 4x100m Srb 4x50m Srb 3:46.02 1:45.77 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 15-16 / 17-18 Yaş TR                                                                         15-16 / 17-18 Yaş TR
Şevval Köseoğlu
Leyla Özdoyuran
Derin Zaimoğlu
Sara Naz Atılgan 4x100m Srb 4:05.83 25m Türkiye Yıldızlar Yüzme Şamp. ve Milli Takım Kamp Seçmesi 18.Oca 13 Yaş TR
Ece İmge Önal
Zeynep Ağa
Ece Bahar Demirkıran
Sara Naz Atılgan 4x100m Krş 4:30.55 25m Türkiye Yıldızlar Yüzme Şamp. ve Milli Takım Kamp Seçmesi 18.Oca 13 Yaş TR
Nehir Erdoğan
Zeynep Ağa
Ece Bahar Demirkıran
İmge Roza Erdemli 4x200m Srb 8:27.80 50m Balkan Gençler Şamp. 6.May 17-18 Yaş TR
Ceylin Tosun
Melisa Sude Gonca
Can Çetinkaya 4x100m Krş 4:06.12 25m Türkiye Yıldızlar Yüzme Şamp. ve Milli Takım Kamp Seçmesi 18.Oca 14 Yaş TR
Efe Başer
Kaan Yılmaz
Sarp Dandik
Efe Turan 4x100m Srb 3:19.56 25m Turkcell Türkiye Kulüplerarası Kısa Klv. Genç ve Açık Yaş Yüzme Şamp. 20.Ara 17-18 Yaş TR
Yağızhan Şen
Haktan Durmuş
Ümit Can Güreş
Ümit Can Güreş 4x50m Krş 1:33.18 25m Avrupa Kısa Kulvar Şamp. 13.Ara Açık Yaş TR
İskender Başlakov
Erkekler Kızlar
Aris Tiryakin Efe Turan Konuralp Ergüven Bahar Çalış Ece İmge Önal
Batuhan Hakan Ege Başer Mehmet Arda Kurtuluş Beren Çakıroğlu İmge Roza Erdemli
Berkay Ömer Öğretir Emir Barkan Morova Mehmet Kaan Özçelik Buse Topçu Şevval Köseoğlu
Bora Çalış Erge Can Gezmiş Mert Yağız Pekiner Derin Zaimoğlu Viktoria Zeynep Güneş
Bora Yağan Haktan Durmuş Murat Can Varol Duru Tanır Zeynep Ağa
Cankat Sucan İskender Başlakov Nezir Karap Ece Bahar Demirkıran
Çağıl Uyaroğlu Kaan Cura Samet Alkan
Doğukan Arsen Tombul Kaan Korkmaz Ümit Can Güreş
Ediz Yıldırımer Kaan Özcan Yağızhan Şen

İLGİLİ SAYFALARA

Bakalım